I forlængelse af en artikel i Berlingske 25. september om netbanksvindel, kan jeg fortælle, at jeg er en af de »tåber«, som er blevet netsvindlet for 66.000 kroner. 

Selvom jeg er 87 år gammel, mener jeg, at jeg stadig er nogenlunde skarp i økonomiske anliggender. Jeg troede, at det kun var gamle damer, der blev svindlet, så jeg er en af dem, der blev flov og helst ville skjule min »dumhed«. Men fra udsendelsen »Kontant« i tv 31. august 2023 kan jeg se, at jeg ikke er alene. En af mine bekendte, som har været økonomidirektør i et stort firma, er også blevet svindlet.

Svindlen foregik som følger: »Politiet« ringede mig op og sagde, at der var en, der havde optaget et lån i mit navn, men nu skulle de nok omstille mig til min banks sikkerhedsafdeling. Jeg kontrollerede de telefonnumre, de ringede fra, og de passede. Dengang vidste jeg ikke, at der var noget, der hed spoofing, altså at tyvene kunne få det til at se ud, som om de ringede fra henholdsvis politi og bank.

Her kommer så mit egentlige ærinde: Ring disse numre op, hør, hvem der svarer. Hvis jeg havde gjort det, ville jeg have erfaret, at min bank holdt weekendlukket. Den havde ingen nødtelefon, hvilket adskillige andre banker har. Dette var imidlertid årsagen til, at jeg fik de fleste penge igen, idet banken havde en forsikring, som dækkede, hvis man havde forsøgt at kontakte banken. Altså: RING DISSE NUMRE OP som kontrol.

Når jeg nu var så let at svindle, vil jeg gerne have rede på en anden, efter min mening, oplagt svindelmulighed.

Køber jeg en dims på nettet til 300 kroner og betaler med visa/dankort, indtaster jeg kortnummer samt den trecifrede cvv-kode, hvorefter jeg går til betaling. Køber jeg senere en ny vare i samme firma, popper kortnummer og cvv-koden op automatisk (jeg troede, at cvv-koden var hemmelig). Derefter skal man så blot trykke på en knap, og vupti har man betalt, til hvem? En gang imellem skal man bekræfte med MitID, men ikke altid. 

Er der en beløbsgrænse? Jeg har lidt svært ved at gennemskue det, og banken kan ikke give mig en forklaring på, om denne betalingsform er sikker. Mit kortnummer og cvv-kode er åbenbart registreret i firmaets system, og kan det blive misbrugt?

Jeg ved godt, at det er svært, men politiet, banken, telefonselskaberne og/eller andre må gøre noget ved det.

Per Aasmul, Holte

Få tidens vigtigste debatter sat i perspektiv

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Ugens debat«. Her samler Berlingskes debatredaktør Jacob Rosenkrands hver lørdag ugens skarpeste indlæg og interviews og sætter tidens vigtigste debatter i perspektiv.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig nyhedsbreve. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 15 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Berlingske Medias nyhedsbreve kan indeholde invitationer til arrangementer, tilbud på abonnementer og annoncer fra tredjeparter. Dine oplysninger kan blive delt med tredjepart. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter, og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.