Pandadiplomatiet skal være fortid – Send dem hjem
Det danske folkestyre har ladet sig forføre af diktatoriske despoter for, at danskerne kan gå i zoologisk have og se på nuttede sort-hvide bamser. Men nu er det på tide, at vi sender pandaerne hjem.

Det danske folkestyre har ladet sig forføre af diktatoriske despoter for, at danskerne kan gå i zoologisk have og se på nuttede sort-hvide bamser. Men nu er det på tide, at vi sender pandaerne hjem.

I 2017 indgik Lars Løkke Rasmussen en aftale med Kina om, at Danmark skulle være værtsnation for to pandaer i perioden 2019 til 2034. Dermed blev den udenrigspolitiske spilleplade vendt 180 grader helt uden forståelse for, at Kina samtidig har slået den danske udenrigspolitik hjem.
Lars Løkke har i den grad gjort os afhængige af verdens næstmest magtfulde nation uden tøven over deres indenrigspolitiske forkastelse af menneskesyn samt deres folkedrab.
Kina er et land, hvor basale menneskerettigheder undertrykkes, og der er en stærk befolkningskontrol uden grundlæggende frihedsrettigheder. I Xinjiang-regionen underkastes den muslimske befolkning, uighurerne, hvor de tvinges i arbejdslejre og udsættes for tortur, seksuelle overgreb og anden vold på baggrund af deres religiøse og kulturelle baggrund.
Dette enorme brud på menneskerettighederne synes dog ikke at stå i vejen for Løkkes og erhvervslivets evindelige kærlighed til det kinesiske styre, når der gang på gang føres politik, der fremmer det dansk-kinesiske samarbejde. Senest er det muliggjort fremover at rejse visumfrit til Kina for danskere, og man kan frygte, at det danske svar vil blive en lignende aftale for kinesere, der ønsker at rejse til Danmark.
Kina har i mange hundrede år brugt pandaerne som brikker i et udenrigspolitisk spil, hvor de gives som gaver som tak for samarbejdet. Da Folketinget i 2009 officielt vedtog at modarbejde Tibets selvstændighed, fik vi som tak to søde pelsdyr, der i alt koster den danske stat 97,5 millioner kroner, og som har gjort os yderligere afhængige af det kinesiske styre.
Den diplomatiske »gave« er blot endnu en spillebrik, der forblinder danskerne for Kinas frihedsundertrykkende styre, der mest af alt minder om Tyskland i 1940erne, hvor minoriteter smides i arbejdslejre, alt imens Vesten vender det blinde øje til.
Vi har i Vesten fejlet, når vi modtager denne trojanske hest af nuttethed. Derfor bør vi som nation tage stærkt afstand fra det kommunistiske og menneskerettighedsundertrykkende Kina ved at sende de to pandaer tilbage, hvor de kommer fra. Den danske regering bør stå fast på et demokratisk ståsted fremfor at lade sig forføre af pandadiplomati og i stedet rykke Kina tilbage på det udenrigspolitiske spillebræt.
Jonas Winding Hansen, demokrati- og ideologiordfører i Liberal Alliances Ungdom