En konservativ lokalpolitiker har i avisen fremsat et forslag om et nyt kongeskib. Det er det mest uigennemtænkte forslag set længe. Et nyt skib vil vel koste omkring en milliard kroner og påføre Søværnet årlige driftsudgifter omkring de 25 millioner kroner (lavt sat) og vil ikke kunne bygges i Danmark. Stålarbejdet vil kunne laves i Polen, mens dele af apteringen kan laves herhjemme.
Disse udgifter vil kunne gøre langt bedre gavn på Søværnets budget til løsning af værnets primære opgave – søværn – for eksempel i de arktiske farvande og beskyttelse af dansk handelsskibsfart i de piratplagede områder ud for Afrika og i Fjernøsten. Det har altid været Søværnets opgave at beskytte skibsfarten.
Hvis forslaget var kommet i 1980erne, havde det en smule mening. Så kunne et nyt kongeskib være led i en markedsføring af dansk skibsbygnings høje stade. Dengang byggede danske skibsværfter krydstogtskibe (Aalborg) og præsidentskibe (Helsingør) af meget høj klasse.
Dengang kunne bygningen af et nyt kongeskib understøtte markedsføringen over for stenrige arabiske oliemagnater og statsledere. Men i de kommende år skrumper de arabiske olieformuer gevaldigt, når vi alle skifter over til at køre i elbiler, hvor drivmidlet er Nordsøvind.
Tag kongeskibet ud af drift og overlad det til Nationalmuseet – liggende i København ved Mastekranen – eller i Helsingør ved Kronborg og Museet for Søfart. Og lad Søværnet koncentrere sig om opgaven søværn.
Niels Jensen, Kgs. Lyngby
Hybridbiler giver ingen miljømæssig gevinst
Andelen af plugin hybridbiler af nye solgte biler er steget markant, fordi man sparer penge på afgifterne.
Rigtig mange købere af plugin hybridbiler er imidlertid nødt til at købe strøm på offentlige ladestandere til cirka 3,50 kroner pr. kWh, fordi de ikke har mulighed for at oplade deres bil derhjemme eller benytte sig af abonnementsordninger, fordi de ikke kører nok kilometer på el.
De oplever derfor, at det er dyrere for dem at køre på el end på benzin, hvilket fuldstændig fjerner motivationen for at oplade bilen og køre miljørigtigt.
Den lavere afgift på plugin hybridbiler er derfor med til at finansiere mindre miljørigtig adfærd, hvilket er absurd. Prisen på el fra offentlige ladestandere må derfor ned, før beboere i for eksempel brokvartererne i København kan få et incitament til at opføre sig miljørigtigt.
Peter Bøgelund, Dragør
Pragtvilla
God smag kan ikke købes for penge. Det er en rigmandsvilla et stjerneklart eksempel på, udtrykker Anne Sophia Hermansen i lørdagsklummen, Berlingske.
Jeg cyklede nedad Sigridsvej i Hellerup hvor den ene store tunge klods-villa i millionklassen fra »fortiden« ligger efter den anden, og for enden af vejen helt ud mod Øresund ligger Jan Leth Christensens villa, arkitekttegnet af Bjarke Ingels.
Lige for tiden domineret af byggerod, men ærlig talt en elegant, pragtvilla med harmoniske vinkler, som får afsluttet Sigridsvej mod vandet på en uvant flot måde.
Berlingske skrev forleden om de mange nabostridigheder, der er i flere og flere boligområder.
Den ubehagelige nabostrid, ført an med Uffe Ellemann-Jensen i spidsen, mod Jan Leth Christensen forekommer dog, set med mine øjne med en mere bemærkelsesværdig tankegang hos klagerne end hos den anklagede, Jan Leth Christensen.
Inge E. Suhr, Frederiksberg
Stakkels ungdom
Emil Nørrevang, næstformand for Venstres ungdom København mener, at »han man valgt at bo i København, har man også valgt larm og støj«. Nu har jeg tilfældigvis boet her, formentlig fra før hans bedsteforældre blev født, det vil sige, at jeg er fra en tid, hvor det ikke var god tone at forulempe andre med sine udfoldelser, og jeg vil den onde lyneme ikke chikaneres ud, fordi nogle unge flabe ikke hjemmefra er blevet opdraget til at opføre sig, så andre kan holde ud at være i nærheden.
Det er nu engang forureneren – også støjforureneren – der skal beherske sig. Dette er formentlig for højttravende for dig, Emil Nørrevang: Men jeg er dødtræt af dine jævnaldrendes larm, svineri, forkælede egoisme og manglende hensyn til andre.
Hans P. Knudsen, København



