Moderaterne: Lad os få en forsvars-kommissær i EU


Til sommer skal EU-landene blive enige om vores fælles prioriteringer for de kommende fem år. Her bør Danmark gå forrest i at sikre, at støtten til Ukraine forbliver en topprioritet. Ligesom Danmark skal gå forrest i at sikre, at forsvaret bliver en absolut topprioritet i EU.
Men det sker ikke af sig selv. Allerede nu ser vi specielt dele af USA ryste på hånden, når talen falder på Ukraine. Og selvom vi selvfølgelig altid skal forsøge at opretholde et godt og tæt forhold til USA, må vi også erkende, at Ukraine er tættere på EU, end det er på USA.
Derfor skal vi tage et enormt ansvar. Også større end vi allerede har taget.
Men sådan et ansvar kræver, at vi står sammen i EU, og det kræver, at vi gør tingene andeledes, end vi hidtil har gjort det. Derfor foreslår vi i Moderaterne, at EU skal have en ny EU-kommissærpost med helhedsansvar for forsvarsindustri, europæisk forsvarssamarbejde og et eksplicit mandat til at styrke samarbejdet mellem EU og NATO. Med Danmark i spidsen skal vi desuden sørge for, at vores nære allierede Norge og Storbritannien skal indgå i den inderste kreds også i EUs forsvar – det vil vores baltiske naboer kun få glæde af.
Politisk samarbejde er vigtigt, men der skal også penge og handling bag ordene, hvis vi skal kunne gøre en forskel. Derfor virker det for os helt naturligt, at Danmark burde arbejde for, at den Europæiske Investeringsbank også skal bakke op om en opskalering af den europæiske forsvarsindustri. Blandt andet gennem at tiltrække private investeringer. Ammunition, som dagligt redder ukrainske liv, skal produceres hurtigere.
Men på samme tid, som vi opbygger egenproduktionen, skal Danmark sikre, at EU og NATO går sammen om at købe ammunition til Ukraine på verdensmarkedet. For vi har travlt, og Ukraines forsvar kan ikke vente. Ligesom vores eget forsvar ikke kan det. Der er blevet snakket meget, men nu skal vi simpelthen se handling.
Frankrig, Tyskland og Polen leder nu arbejdet for, at EU kan blive stærkere – også når det gælder forsvar og sikkerhed. For Moderaterne er det en nødvendighed, at Danmark melder sig på banen i det arbejde.
Vi står foran en historisk skillevej.
Med afskaffelsen af forsvarsforbeholdet har Danmark nu muligheden for at sidde med om bordet og definere, hvordan EU skal stå op for friheden. Og Danmark skal sørge for, at de nordiske lande, som alle snart også er NATO-medlemmer, agerer samlet for at styrke Ukraines forsvar og afskrække Rusland fra at true de baltiske lande.
Bergur Løkke Rasmussen, MEP, Moderaterne og Stine Bosse, spidskandidat til Europa-Parlamentet, Moderaterne