Stop den amerikanske bølle

Den 29. marts deltog vi i en demonstration for at vise solidaritet med Grønland og det grønlandske folk.

Tre helt almindelige mennesker havde taget initiativ til en solidaritetsdemonstration foran den amerikanske ambassade i København. Cirka 3.500 mennesker deltog i en meget veltilrettelagt og på alle måder ordentlig demonstration med taler af Mogens Lykketoft, Pelle Dragsted og Sascha Faxe fra Alternativet. Alle flotte taler med gode og rigtige budskaber.

Da vi senere kom hjem, savnede vi noget. Hvorfor var vi ikke flere, når rigsfællesskabet trues af en præsidentbølle, hvor var de mange, der siger, at de boykotter amerikanske varer? Her stod vi i noget, der er dybt alvorligt for hele rigsfællesskabet blandt grønlændere og danskere, for at vise vores solidaritet i rigsfællesskabet, men vi burde have været hundredtusinder mennesker.

Det er vores oplevelse, at der er stor folkelig opbakning til at beskytte rigsfællesskabet mod præsidentbøller, og det er vores indtryk, at mange vil bidrage med at give modtryk til den amerikanske præsidents grænseoverskridende adfærd.

Vi håber og ser gerne engagement og initiativer fra fagbevægelsen (1. maj kunne være en oplagt mulighed), virksomheder, ungdomspartierne, kvindebevægelsen, Ældre Sagen (vi er selv 73 og 78 år), trossamfundene og kunstnerne.

Lad os få en kæmpestor manifestation af vores fælles modstand mod præsidentens grænseoverskridende adfærd. Vi to ældre har i vores ungdom deltaget i mange demonstrationer, og nu er der bud igen, men vi vil også være der for rigsfællesskabet.

Nu er det nok, det handler ikke kun om os, det handler også om vores børn og børnebørn, og det handler om grænsernes ukrænkelighed og folkeslag og nationers ret til selvbestemmelse.

Vi skal ikke finde os i mere!

Hanne Gry og Ole Nielsen, København

PostNords udløbsdato

Den 15. januar 2025 indleverede jeg en brevforsendelse, porto 29 kroner, ved et PostNord-indleveringssted i Føtex med forventning om, at brevet ville nå frem til modtagerens (i Kalundborg-området) runde fødselsdag 20. januar 2025. Brevet med gavekort nåede frem til modtageren 19./20. marts 2025. Tillykke!

Tillykke til danske forbrugere med, at PostNords udløbsdato nærmer sig om nogle måneder.

PS. PostNord har ikke besvaret, undskyldt eller reageret på min henvendelse.

Tove R. Jensen, Rødovre

Kong Frederik 10. og Grønland

Vores majestæt, kong Frederik 10., har med sin deltagelse i Siriuspatruljen bidraget til forsvaret af Grønland. Endvidere har Kongen mange gange udtrykt sin kærlighed til den grønlandske natur og befolkning.

Måske ville det være positivt for relationen mellem USA og kongeriget, hvis kong Frederik besøgte Pituffik-basen og takkede de amerikanske soldater for deres indsats for Grønlands forsvar. Efterfølgende kunne Kongen møde den nye grønlandske regering.

Et møde med befolkningen i et par byer ville også nok være velkomment for grønlænderne og sende et klart signal til præsident Trump om, at hans imperialistiske adfærd over for kongeriget i enhver henseende er uacceptabel.

Finn Gyntelberg, Hørsholm

Sorrig og glæde – på en forårsdag

I søndags var vejret smukt med flot solskin, anemoner i skovbunden, masser af forårsblomster og store grønne knopper i buske og træer.

Sådan en dag må fylde os med glæde og håb. Så begiver man sig ud i det smukke forårsvejr og bemærker, at der langs alle veje går mange frivillige personer rundt og indsamler sækkevis af affald, som folk bare har kastet ud fra bilerne eller ligefrem har kørt ud og læsset af. Jo, man bliver glad over det dejlige forår og over, at der findes så mange mennesker, som bruger så smuk en dag på at rense op efter andre.

Men så bliver man også ked af det. For hvorfor er det åbenbart nødvendigt, at alle disse frivillige bruger en søndag på at indsamle affald? Eller anderledes sagt: Hvorfor ligger der så meget affald langs vore veje?

Svaret kender vi godt. Det er, fordi nogle mennesker helt skruppelløst kaster affald, madrester, plastik, papkasser, tøj, møbler, kemikalier og mange andre slags affald ud fra biler under kørsel, og nogle standser endda op og læsser deres affald af i vejgrøften. Så kan andre bare rydde op!

Det er egentlig forfærdeligt. Hvordan kan nogle mennesker få sig selv til at gøre dette og svine naturen til med deres affald, når der overalt i landet findes genbrugsstationer, der tager imod folks affald? Ja, det kan man virkelig undre sig over.

En vis del af befolkningen er altså ligeglad med naturen og miljøet og tager intet hensyn til andre mennesker. Dette svineri er helt enkelt en forbrydelse, som slet ikke burde finde sted.

Tænk, hvor kunne det være vidunderligt, hvis vi nu alle tog os sammen og lod være med at smide affald i naturen. Så ville vi få et yndigt land!

Mogens Nørgaard Olesen, Frederiksværk

Modtold

Det lyder umiddelbart rigtigt at målrette modtold mod de stater, hvor Trump har størst tilslutning. Men selvom det kunne omvende mange vælgere, vil delstaterne stadig have republikansk flertal, og dermed vil alle valgmænd stadig tilfalde Republikanerne. Målret sanktioner mod svingstaterne, det er her, at flertallet i Kongressens kamre kan bringes til et skift ved midtvejsvalget.

John Jørgensen, Gilleleje

Læserbreve på maks. 1.350 tegn inkl. mellemrum sendes til debat@berlingske.dk

Få tidens vigtigste debatter sat i perspektiv

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Ugens debat«. Her samler Berlingskes debatredaktør Jacob Rosenkrands hver lørdag ugens skarpeste indlæg og interviews og sætter tidens vigtigste debatter i perspektiv.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig nyhedsbreve. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 15 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Berlingske Medias nyhedsbreve kan indeholde invitationer til arrangementer, tilbud på abonnementer og annoncer fra tredjeparter. Dine oplysninger kan blive delt med tredjepart. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter, og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.