Verdens mest populære museum er overrendt af besøgende og trykker nu på stopknappen

Louvre i Paris er ved at drukne i gæster, og derfor har museumsdirektøren nu – angiveligt som den første i verden – begrænset det daglige antal gæster. Det skal gøre museumsoplevelsen mere behagelig, siger hun.

Besøgende står på nakken af hinanden for at se Leonardo da Vincis »Mona Lisa« på Louvre i Paris. Nu forøger museet at tage toppen af de daglige besøgstal og dermed skabe bedre plads. ERIC FEFERBERG

Det er et udpræget luksusproblem for nogle af verdens fineste museer, men ikke desto mindre et stort problem, og du har sikkert selv oplevet det:

Museer med så mange besøgende, at man træder hinanden over tæerne, er ved at gå til af varme og iltmangel og må stå i kø for at se de mest spektakulære kunstværker eller genstande.