Lige knap halvdelen af samtlige portrætmalerier udstillet i afdelingen for kunst relateret til det 20. og 21. århundrede på Nationalhistorisk Museum på Frederiksborg Slot forestiller nu kvinder.
Det er resultatet af en omfattende gennemgang af den portrætsamling på museets vægge, som indtil for nylig bestod af 14 procent kvindelige portrætter.
Nu er det tal kommet op på 44 procent.
Ifølge Mette Houlberg Rung, samlings- og udstillingschef på Nationalhistorisk Museum på Frederiksborg Slot, er det ikke med ligestilling for øje, at man nu har revideret museets udstilling. I stedet, siger hun, er det et spørgsmål om at få dækket nogle perioder og hændelser i historien, som ikke tidligere var repræsenteret på museet.
»Det var ikke et mål i sig selv, det gav bare sig selv, da vi gik vores arkiv efter. Der er ingen, der kommer op at hænge af anden grund, end at de har en vigtig placering i vores historie,« siger hun til Politiken.
Det betyder blandt andet, at der er blevet plads til et portræt af digteren Inger Christensen, tegnet af Kirsten Christensen i 2003, ligesom Gerda Wegeners værk »Udsigt over bjerge« fra 1924, som portrætterer Lili Elbe, der var en af verdens første kønskifteopererede personer.
Omvendt betyder det naturligvis også, at flere af museets tidligere udstillede værker bliver pillet ned.
Eksempelvis må Andy Warhols portræt af Dronning Margrethe vige pladsen, ligesom portrætter af forfatteren Jacob Paludan, erhvervsmanden Ferdinand Krøyer og den tidligere rigsombudsmand Mogens Wahl alle skal en tur i arkivet.
Selvom museet fastholder, at udskiftningen ikke sker i ligestillingens navn, så sker udskiftningen i en tid, hvor kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har stort fokus på køn og ligestilling i kulturlivet.
Da ministeren præsenterede sit forslag tilbage i marts, var blot 31 ud af 321 statuer og buster af kvinder.
»Flere kvindelige statuer vil rette op på den skævvridning, der har været af vores forståelse af danmarkshistorien, hvor kvinder desværre spiller en birolle, og mænd altid spiller hovedrollen,« lød det dengang fra ministeren.