Berlingskes anmelder bliver godt nok stresset: Hvordan skal den her metrostation nogensinde nå at blive færdig på en måned?

Det ser simpelthen ud, som om de har holdt en fest og glemt at rydde op. Sådan lyder dommen fra Berlingskes anmelder, som har besøgt den næste metrostation, der åbner i København. Og selvom kunsten er »meget smuk«, så frygter han, at vi ikke – som planlagt – kan tage metroen i brug om en måned.

Den otte meter høje stålskulptur i trappeskakten »forestiller« en siphonophor eller blæregople, som den hedder på dansk, bare i gigantstørrelse. Kunstneren bag er René Schmidt. Niels Ahlmann Olesen/Berlingske

Støv. Kraner. Byggekaos.

Man spejder forgæves efter et metroskilt, en forplads, en lygtepæl eller noget, men nej – her er intet at se andet end kranerne og det rumlende byggeri, de betjener.