Værsgo: Musikkonkurrencens præmieliste

Se alle modtagerne af præmie ved årets udgave af Berlingskes Klassiske Musikkonkurrence her!

Foto: Claus Bech. Berlingskes Klassiske Musikkonkurrence 2017. Lørdag den 22. april 2017. Frederikke Roberta Nørgaard Sonne på 11 år.
Læs mere
Fold sammen

Berlingskes Klassiske Musikkonkurrence har fundet sted på Københavns Musikskole hen over weekenden og blev endnu en gang en stor succes.

Se listen over alle de dygtige deltagere og deres respektive placering herunder. Tallet i parentes angiver de unge menneskers alder.

Afslutningskoncerten finder sted 23. maj kl. 19.30 i Tivolis Koncertsal.

Man kan ved den lejlighed høre alle fire modtagere af guldmedalje og et udvalg af de øvrige deltagere.

Berlingskes klassiske musikredaktør vil samtidig finde vinderen af årets store talentpræmie på 10.000 kr.

Vel mødt om en måned!

Diplom:
Theodora Kristina Joensen (9), klaver
Astrid Helms (8), violin
Yewon Lee (11), klaver
Benjamin Kári Atlason (12), klaver
Raz Matteo Palima (11), guitar
Cecilie Graabæk Mogensen (9), violin
Erin Holm (9) og Silke Maria Meisl (9), celloduet
            
Tredjepræmie:
Chibuikem  Victor Ogbonna (11), klaver
Frederikke Roberta Nørgaard Sonne (11), violin
Jóhannis Erlendsson (13), accordeon
Sebastian Tange Hedeskov (13), kornet
Sigrid Løkke Hell Hansen (11), violin
Anoushka Leise Avila Ingemann (11), cello
Asmus Nordahl Fundal (12), klarinet
Amanda Emilie Woller (11), kornet/trompet
Peter Tang (16), tværfløjte
Victoria Lisek (15), violin
Johannes Lehmann Andersson (9), violin
Laura Jacobsen (12), tværfløjte
Caroline Munch Matthiassen (13), altsaxofon
Louise Lind Bouquin (13), klarinet
Johanne Sandoval Karlsen (10), violin
Ea Fiil Eskildsen (13), violin
Mihail George Vasile (13), violin
Stine Spühler Riber (12), klarinet
Anna Elbæk (12), klaver
Caroline Veppler (14), tværfløjte
Tobias Blander Hedegaard (10), klaver
Ville Rose Teilmann (8), cello
Sankt Petri Blokfløjtekvartet: Linn (9), Bente (14), Rasmus (14) og Anne-Sophie (12)
Selma Teilmann (10), violin
Xiangtian Liu (8), klaver
Lukas Garly (16), cello
Sufiya Ainan Taufid (10), violin
Aksel Kyndesgaard (13), klaver
Anja Hou (11), violin
Henry Augustin Teahan (14), valdhorn
Marie Tofte-Hansen (12), violin
Liva Hage (15), cello
Benedicte Caroline Bro Hofbauer (13), violin
Oscar Huang (11), klaver
Helena Xie Overgaard (12), klaver
Ella Dedenroth Strøm (11), klaver
Jonas Kjær Vadstrup (13), klaver
Michael Ngo (11), klaver
            
Andenpræmie:
Jónhild Høgnadóttir Debes (14), cello
Nancy Nónskarð Dam (11), violin
Kristianna Skarphéðinsdóttir Joensen (13), accordeon
Magnus Rømer (12), valdhorn
Vár Iversen Lindenskov (15), cello
David Hartvig Schousboe (14), marimba
Robin Wohner (12), klaver
Eigil Hein Jespersen (14), klarinet
Johanne Hartvig Schousboe (12), klaver
Rasmine Olivia de Place Rømer (13), violin
Bjarke Ramnefjell Schousboe (13)                , fagot
Valdemar Skov Pamperin (13), valdhorn
Aleksander Burchardt (10), violin
Astrid Sandoval Karlsen (12), guitar
Mathias Rønning Pedersen (16), saxofon (alt)
Marie Therese Nørby (13), violin
Christian Rodriguez Slente (15), klaver
David Koch Christensen (12), cello
Laura Panna Flaga Bisgaard (16), tværfløjte
Liam Siebeneicher (15), accordeon
Markus Mathiesen (13), valdhorn
Ida Hur Laursen (13), klaver
Silas Helt Haarder (12)                , violin
Phillip Aleksander Tratwal (13), klaver
Camille Audrey Cayouette (15), tværfløjte
Helene Rose Hultén (15), cello
Merel Beelen (14), klaver
Signe Østlund Jacobsen (15), klaver
'Træklang': Jonas (14), Tinna (15), Alexander (16) og Susanna (12), violin
Astrid Golovanova Hjortkjær (12), klaver
Astrid Helena Frej Møller (14), klaver
Dan Lam (13), klaver
Caroline Barner Madsen (14), violin
Ella Mihalache (14), violin
Xenia Philip Andersson (15), blokfløjte
            
Førstepræmie:
Magnus Franyó (13), cello
Josephine Egede Franyó (15), violin
Isak Birkemose Soewarta (15), violin
Daniel Horsted Rasmussen (16), altsaxofon
Ludvig Slot (16), cello
William Alexander Rasmussen (16), klaver
Freja Julie Rasch Eskildsen (15), violin
Dafne Stilund Nielsen (12), altblokfløjte
Mathilde Ernst (15), klaver
Villads Alfred Littauer Bendixen (15), violin
Philip Kierstein Kjærside (15), valdhorn
Samson William Nenic (15), accordion
Lillian Herrmann (12), cello
Vasilisa Koroleva (13), violin
Sofia Marguarita Chekanovski (16), klaver
Hans Liu Michaelsen (14), klaver
Lovisa Christerson (14), klaver
Reinosuke Kusano (14), violin

Guldpræmie:
Noa Gudiksen Ehde (13), marimba
Annissa K. Gybel (11), violin
Christian Sebastian Deleuran (16), trompet
Astrid Øland Schultz (16), violin