Tivoli viser semifinale på onsdag – se, hvordan du får en plads på Plænen

Tivoli har købt rettighederne til at vise kampen på en storskærm på 30 kvadratmeter, når Danmark skal møde England i semifinalen. Dermed gentager Tivoli succesen fra i lørdags, da Danmark slog Tjekkiet med en 2-1-sejr. Derimod har Parken meldt ud, at den ikke viser storskærm.

Alle i Tivoli brød ud i en euforisk stemning, da Danmark vandt mod Tjekkiet i lørdags og kvalificerede sig til semifinalen. Claus Bech/Ritzau Scanpix

Udsolgt. Det er, hvad mange københavnere møder, når de forgæves skal finde et sted at samles til semifinalen i EM.

Men nu giver Tivoli igen 2.000 rød-hvid-klædte fodboldfans mulighed for at få en bid af den euforiske stemning. Forlystelsesparken viser nemlig semifinalen mellem fodboldens moderland, England, og det danske herrelandshold nu på onsdag.

Tivoli glæder sig endnu engang til at lægge plæne til et EM-arrangement:

»Stemningen på Plænen til de seneste to kampe har været fantastisk. Det fællesskab, vi har måttet undvære så meget af i over et år, er tilbage for fuld styrke i rødt og hvidt,« udtaler Frederik Wiedemann, kulturchef i Tivoli, i en pressemeddelelse.

Tivoli fik i lørdags filmet stemningen med ølkast og fællessang, efter at slutfløjtet lød.

Vær klar foran computeren

Og ligesom sidst skal du reservere billet for at sikre dig adgang til storskærmsarrangementet. Det er gratis, mens entré til Tivoli skal tilkøbes.

Derfor skal du sidde klar ved computeren  6. juli klokken 10.00, når Tivoli frigiver de 2.000 billetter. Der kan maksimum reserveres fire armbånd pr. person. Linket offentliggøres på Tivolis Facebook-side og hjemmeside.

De reserverede armbånd skal afhentes personligt i Tivoli af hvert enkelt person 7. juli mellem klokken 15 og 17.30. Sidste gang blev billetterne udsolgt på tre minutter. Mulige uafhentede armbånd kan hentes i Tivoli 7. juli fra klokken 18.00 efter først-til-mølle-princippet.

Arrangementet begynder klokken 19.00, hvor gæster med armbånd lukkes ind til ståpladserne foran Plænen. Tivoli opfordrer til at komme i god tid. Startfløjtet lyder klokken 21.00.

Den samme model kører ved de to officielle EM-fanzoner på Ofelia Plads og på Kvægtorvet ved Øksnehallen, oplyser arrangørerne bag Copenhagen Euro 2020 Host City. Man kan vælge at annullere sin billet, hvis man bliver forhindret. Ved kampstart bliver de ikkebenyttede billetter desuden annulleret.

De annullerede billetter bliver lagt på hjemmesiden igen, mens de ikkebenyttede billetter kan scannes lige op til kampstart, hvis du befinder dig i fanzonerne.

Men arrangørerne understreger samtidig, at man skal komme i god tid, da der er rigtig mange mennesker, når Danmark spiller.

Parken viser ikke storskærm

Parkens kommunikationschef, Jes Mortensen, har meddelt på Twitter, at Parken ikke viser fodbold på storskærm på onsdag.

»Øv! Desværre ikke et storkærmsevent i Parken til semi. Forklaringen er et sammensurium af røvkedelige ting: rettigheder, sikkerhed, forberedelser (vi har først stadion onsdag efter UEFA), restriktioner, øko osv. Vi er ærgerlige og ville gerne ha fortsat festen i Parken. God kamp!,« står der i Twitter-opslaget.

Parken har ikke yderligere kommentarer. Men i en kommentar til opslaget skriver Jes Mortensen selv, at de »simpelthen ikke kan sikre, at kvaliteten bliver god nok i forhold til, hvor stor en ting det er.«

Berlingske arbejder på at få en udtalelse fra Københavns Kommune og Frederiksberg Kommune om mulige løsninger for flere storskærme i byen.

Tusinder af glade danskere hoppede og jublede i Tivoli efter sejren over Tjekkiet i lørdags. Mærk stemningen herunder:

Så snart slutfløjtet lød, brød Tivolis gæster ud i jubelskrig. Claus Bech
Uniformen for nogle var bar kasse. Philip Davali
Begejstringen var ikke til at skjule hos de glade fodboldfans. Philip Davali