Musikgiganten Spotify har fjernet ikke mindre end 113 episoder af »The Joe Rogan Experience«, hvor en af verdens mest populære podcastværter, Joe Rogan, sidder ved roret.
Det skriver blandt andet Daily Mail Online.
Det sker, efter at podcastværten ved flere lejligheder har udtalt sig nedladende om sorte i podcasten i løbet af de seneste 12 år.
Den amerikanske prisvindende sanger og sangskriver India Arie er blandt personerne fra den musikalske scene, der de seneste dage har rejst kritik af den populære podcastvært. India Arie har på sin Instagram-profil delt en video med flere end 20 eksempler på, at Joe Rogan angiveligt skulle have brugt »N-ordet«. Hun opfordrer desuden sine flere end 953.000 følgere til at slette Spotify med hashtagget #DeleteSpotify.
Samtidig har India Arie sluttet sig til de canadiske ikoner Neil Young og Joni Mitchell, der i sidste uge anmodede om at få fjernet deres musik fra Spotify som følge af spredning af misinformation om coronavacciner. Det skriver hun i et opslag på Instagram.
Det var Joe Rogans beslutning om at fjerne flere episoder fra streamingtjenesten efter beskyldningerne, lyder det fra mediet Bloomberg. Og det er blandt andet flere af de episoder, som R&B-stjernen har delt på sin Instagram, der er blevet fjernet.
»Jeg er ikke racist«
Selvom der i løbet af den seneste uge er fløjet et hav af anklager mod Joe Rogan, har værten været relativ tavs, men har dog valgt at gribe mikrofonen som følge af beskyldninger om racisme.
I weekenden lagde podcastværten en video på sin Instagram-profil, hvor han undskyldte brugen af racistiske ord, mens han også kommenterer en video, hvor han sammenligner et naboområde med filmen »Planet of the Apes«.
»Jeg vil aldrig fornærme nogen for underholdningens skyld med noget så dumt som racisme,« siger han i videoen.
Samtidig indvender han, at han ikke er racist, men fortæller også, at det er det mest »skamfulde og beklagelige«, han har været nødt til at påtale i offentligheden.
»Når du er i en situation, hvor du er nødt til at sige, »jeg er ikke racist«, så har du dummet dig. Og jeg har tydeligvis dummet mig,« siger Rogan.
Spotify: Vi skal ikke ‘cancel’ Joe Rogan
Det er ikke kun Joe Rogan, der den seneste uge har været under pres. Også Spotify, der har betalt 100 millioner dollar for at flytte Joe Rogans podcast eksklusivt ind på Spotify, har måtte forholde sig til den massive kritik.
Selvom flere musikere har krævet, at »The Joe Rogan Experience« bliver fjernet fra tjenesten, mener Spotify ikke, at dette er den rette vej at gå.
»Vi bør have klare linjer omkring indholdet og skride til handling, når disse krydses, men at annullere stemmer er en glidebane,« forklarer ceo for Spotify, Daniel Ek, i en meddelelse til virksomhedens medarbejdere:
»Og jeg vil gøre en ting meget klart – jeg tror ikke på, at det at tie Joe er løsningen.«



