Det er svært at forestille sig et mere umage par:
Hun er intet mindre end plastisk fantastisk. Hun kører gennem sit tyggegummifarvede univers i en pastelfarvet sportsvogn og kan ikke stå på flad fod.
Han går i mørkebrunt jakkesæt og fedora – og bruger sine dage på et hemmeligt forskningsanlæg i New Mexico. Han er atombombens far.
Skæbnen vil, at de to spiller en hovedrolle i hver sin film med premiere på en og samme dag.
Christopher Nolans historiske epos »Oppenheimer« og Greta Gerwigs lyserøde komediefilm »Barbie« rammer begge biograferne torsdag.
Forskellen på de to er mildest talt slående – og det har fået internettet i omdrejninger.
»Barbenheimer« er rivaliseringen blevet døbt, og det har allerede affødt et veritabelt hav af memes.
Den perfekte totrinsraket
For de involverede i de to filmproduktioner har premieresammenfaldet vist sig at være en våd marketingdrøm.
Opmærksomheden omkring de to kunne ikke være blevet større, om så man havde prøvet.
Samtidig diskuteres det vidt og bredt, i hvilken rækkefølge man bør se de to i biografen – på samme dag vel at mærke.
Det er den perfekte totrinsraket, sagde Margot Robbie, som spiller titelrollen i »Barbie«, til premieren i London i sidste uge:
»Jeg synes, du skal starte din dag med 'Barbie', så gå direkte ind at se 'Oppenheimer' og derefter slutte af med 'Barbie'.«
Generelt synes »Oppenheimer« ellers at være internettets foretrukne startfilm.
Rå realisme eller candyfloss-eskapisme?
Men Barbenheimer-dilemmaet er ikke kun et spørgsmål om rækkefølge.
Den kommende weekends billetsalg rummer også et svar på, hvad verdens publikum har brug for at se:
Ønsker vi os benhård realisme i en tid, hvor atomvåben fylder mere i vores kollektive bevidsthed, end de har gjort længe? Christopher Nolan har selv udtalt, at nogle forlader biografen »fuldstændig knust«.
Eller har vi mere brug for alternativet – 114 minutters candyfloss-eskapisme i Barbies drømmehus?
Filmhistoriker David Thomson tror mest på det sidste. Komedier har altid klaret sig godt i biografen, siger han til The Economist:
»De gør noget, som film er lavet til, nemlig at berolige folk og give dem et par timers flugt.«
For første gang siden pandemien
Herhjemme i Danmark er Michael Berg, administrerende direktør i United International Pictures, der repræsenterer Paramount og Universal i Danmark, en glad mand.
Selvom de to filmstudier, han repræsenterer, lige nu kæmper om biografgængernes gunst, glæder han sig over, at fire store studier fra på torsdag alle har film i biografen:
Disneys »Indiana Jones and the Dial of Destiny«, Universals »Oppenheimer«, Paramounts seneste skud på »Mission: Impossible«-stammen og »Barbie« fra Warner Bros.
Dertil kan det danske publikum også opleve »Toves værelse« med Paprika Steen i hovedrollen.
I tiden efter coronapandemien har man ellers vænnet sig til, at der kun var én stor film på lærredet ad gangen, mener Michael Berg:
»Det er første gang siden pandemien, at vi har et bredt repertoire med diversitet i valgmulighederne, og det er fantastisk at have så mange film,« siger han.
»For første gang i årevis kan biografkunderne have en samtale om, hvad de skal se i biografen, og ikke bare om de skal gå i biografen og se den ene film, der er.«