Privat musicalproducent kalder Joy Mogensens forslag for antikultur

Jesper Winge Leisner retter en skarp kritik af kulturminister Joy Mogensens ønske om at udvide Det Kongelige Teaters muligheder for at spille musical. »Koldt, kynisk og visionsløst,« siger han.

»Det er for det første voldsomt konkurrenceforvridende, og for det andet er det uanstændigt. Det skal camouflere, at Det Kongelige Teaters kerneforretning ikke fungerer,« siger Jesper Winge Leisner om kulturminister Joy Mogensens forslag om at give Det Kongelige Teater friere rammer til at spille musical. Asger Ladefoged

Musicalproducenten Jesper Winge Leisner, som gennem 16 år har opbygget sin virksomhed One and Only Musical Teater, er med egne ord »godt sur« over kulturminister Joy Mogensens (S) forslag om at udvide Det Kongelige Teaters muligheder for at opføre musicals.

Ministeren vil gerne have flere mennesker i Det Kongelige Teater og mener, at musicals er en måde at gøre det på. Jesper Winger Leisner kalder forslaget for »antikulturpolitik«, og det vender vi tilbage til.