Præmieliste: Guld, præmier og diplomer i Berlingske Musikkonkurrence

Se præmielisten for Berlingske Klassiske Musikkonkurrence her.

Foto: Sophia Juliane Lydolph. Berlingskes klassiske musikkonkurrence 2015. Her spiller William Alexander Rasmussen klaver.
Læs mere
Fold sammen

Berlingske Klassiske Musikkonkurrence er ovre for i år. Nøjagtig 100 børn og unge har spillet for dommerkomiteen.

Alle præmier overrækkes ved finalekoncerten tirsdag 26. maj kl. 19.30 i Tivolis Koncertsal.

Man kan samme aften høre både modtagerne af guld og udvalgte modtagere af de øvrige præmier - og den årlige Talentpræmie findes.

Vel mødt!

GULDMEDALJER

Nicholas Algot Swensen, 15 år, bratsch

Valdemar Littauer Bendixen,16 år, violin

David Ib Munk-Nielsen, 16 år, klaver

Alva Holm, 14 år, violin

Michael Rosborg Germer, 13 år, violin

1. PRÆMIER

Mikaella Ty Ngo, 14år, klaver

Dina Elena Draugsvoll, 14 år, klaver

Cecilie Bye Byrialsen, 14 å, valdhorn

Oskar Reuben Friis-Hansen, 16år, cello

Marius Prehn Ottosen, 16 år, klarinet

Johan Lykke Lethager, 15 år, alt saxofon

Gustav Ranum, 16 år, violin

Annemai Jensen Jeppesen,16 år, tværfløjte

Anna Bæk Christensen, 16 år, klaver

Amanda Westphal Johansen, 15 år, altblokfløjte

Julia Cheneymann, 13 år, klaver

Elisabeth Guang,13 år, klaver

Villads Alfred Littauer Bendixen, 13 år, violin

Christian Sebastian Deleuran, 14 år, kornet

Niels Bjørn Salmonsen, 16 år, klarinet

Aoi Tomioka, 13 år, violin

Ophelia Sangill, 16 år, guitar

Clara May Teahan, 14 år, obo

Freja Sofia Novkovic, 14 år,violin

Stefan Burchardt, 11 år, violin

Benjamin Skydsgaard, 16 år, klaver

Ian Brigo-Hansen, 16år, piccolo

Nikolai Vasili Nedergaard, 15 år, violin

Andreas Lienhøft Larsen, 15 år, violin

Cassandra Juul, 16 år, violin

Søren Christensen,16 år, klaver

2. PRÆMIER

William Alexander Rasmussen, 14 år, klaver

Vár Iversen Lindenskov, 13 år, cello

Oda Drós Østerø, 15 år, violin

Samson William Nenic, 13 år, akkordeon

Margrethe Bærentzen Pih,l 15 år, saxofon

Thera Brask Ortved, 15 år, violin

Noa Gudiksen Ehde, 11 år, marimba

Stefan Enemærke Becker, 16 år, violin

Ludvig Slot, 14 år, cello

Freja Julie Rasch Eskildsen, 13 år, violin

Jonatan Juhl Søgaard, 15 år, klaver

Joakim Pugesgaard Sandberg, 14 år, violin

Friederike Dorthea Dalgaard, 13 år, tværfløjte

Dafne Stilund Nielsen, 10 år, sopranblokfløjte

Daniel Nicholas Mølhave, 16 år, guitar

Chi Nguyen, 14 år, klaver

Ludvig Smidl, 14 år, guitar

Magnus Franyó, 11 år, cello

William Patrick Guldfred, 10 år, klaver

Isadora Balkis Novkovic, 12 år, violin

Jacob Vestergaard Rasmussen, 15 år, klaver

Liam Siebeneicher, 13 år, akkordeon

Niklas Sørensen, 11 år, klaver

Esben Stig Rasmussen Vad, 15 år, valdhorn

Isak Birkemose Soewarta, 13 år, violin

Hakim Hansen Bouallegue ,12 år, violin

Josephine Egede Franyó, 13 år, violin

Valdemar Skibsted Tönshoff, 12 år, klarinet

Rune Leicht Lund, 11 år, klaver

Johan Stene Brendstrup, 15 år, cello

Jerry Weng, 12 år, klaver

Alba Thilo Nielsen, 15 år, violin

Alexander Deng Kledal, 13 år, klaver

Christian Skovlund, 15år, obo

3.PRÆMIER

Gwendolyn Philbrow, 15 år, cello

Sigrid Ingeborg Dinitzen-Kjærulff, 11 år, violin

Esther Fog-Nielsen, 12 år, violin

Oline Palm Larsen, 14 år, klarinet

Mihail-George Vasile, 11 år, violin

Jónhild Høgnadóttir Debes, 12 år, cello

Helena Hyltoft, 15 år, klaver

Eliot Yarbrough, 14 år, guitar

Astrid Golovanova Hjortkjær, 10 år, klaver

Elias Yan Mortensen, 11 år, violin

Thor Percy Hinge Pedersen, 16 år, guitar

Burak Can Ozansoy, 11 år, klaver

Helene Rose Hultén, 13 år, cello

Sylvia Katariina Gahl, 10 år, klaver

Andrea Louise Bjerre Olsen, 12 år, tværfløjte

Viktor Bilde, 15 år, guitar

Vasilisa Koroleva, 11 år, violin

Signe Østlund Jacobsen, 14 år, klaver

Alfred Makne Poulsen, 13 år, marimba

Jakob Øland Schultz, 12 år, obo

Rose Valentiner-Branth Garly, 16 år, violin

Christine Siting Chen, 14 år, klaver

Felipe Aske Enselmann, 15 år, trompet

Camilla Holum Jeppesen, 14 år, klaver

Philip Kierstein Kjærside, 13 år, valdhorn

Felisia J. Helmsdal, 12 år, klarinet

David Junghanns, 14 år, trompet

Anna Elbæk, 10 år, klaver

Anne-Kathrine Andersen, 13 år, violin

DIPLOMER

Liv Christine Bye Byrialsen, 9 år, obo

Linda Han, 8 år, klaver

Caroline Bye Byrialsen, 11 år, trompet

Asmus Fundal, 10 år, klarinet

Alexander Shirinyan Rohde, 8 år, cello

Clara Lykke Jensen, 9 år, cello

Markus Mathiesen, 11 år, valdhorn

Aleksander Burchardt, 8 år, violin