Købere får en lang næse: Frankrig forbyder eksport af lille mesterværk

De franske myndigheder forbyder, at køberne får et maleri af Cimabue med hjem til USA. Billedet blev fundet i en ældre fransk kvindes køkken og derefter solgt for en formue.

Dette lille billede af den italienske kunstner Cimbaue blev i oktober solgt for 24 millioner euro af et auktionshus i Paris. Nu har de franske myndigheder nedlagt forbud mod eksport af værket. Charles Platiau/Reuters

I oktober blev et uhyre sjældent italiensk maleri på kun 20,3 cm x 28,5 cm solgt for 24 mio. euro, svarende til 180 mio. kr.

Der er, som prisen antyder, tale om et enestående værk. Dels er det malet af  Cimabue (ca. 1240 – 1302), der regnes for en af verdenskunstens banebrydende mestre,og  som der kun findes ganske få værker af, dels har billedet en helt usædvanlig historie.