Lad os lige slå det fast. Børn, i hvert fald de lidt større, kan sagtens tåle historier, der kradser og rumsterer og tør sætte noget på spil. Nok ikke mindst de mange tusinde, der allerede har slugt Lene Kaaberbøls efterhånden seks bind om Clara, der tror, at hun er en helt almindelig 12-årig pige – indtil hun opdager, at hun har nedarvede kræfter, der ikke alene gør hende til en Vildheks, men til »den udvalgte«, der som den eneste kan redde Den vilde verden. Et sted, hvor naturen ånder og gror, og hvor du må på vildvej for at nå frem.
"Clara er en heks, for hulen – det er da i sin grundessens både spændende, mærkeligt og uhyggeligt. Så skal filmen også være det. Hele vejen igennem. En ægte vildheks skal altså ikke tage på publikum med fløjlshandsker!"
Første bog i Lene Kaaberbøls serie starter med et uhyggeligt overfald af en gigantisk og skræmmende kat, der får hovedpersonen til at svæve mellem liv og død. Kort efter er hun ved at blive kørt ned af en lastbil. Men først efter at hun har set den onde vildheks ind i hendes gule øjne! Der er smæk på dramaet fra første side og et mylder af gåder springer frem mellem linierne. Siderne driver af magi og spænding, selvom bogen sådan set er ret let læst.