Ingen taler om den, men det burde de gøre: Denne serie giver dig lyst til at læse poesi og forelske dig

Længe har jeg afventet en fiktionsserie om en af de store, danske forfattere. Nu har på jeg fået min drøm opfyldt – af en amerikansk streamingtjeneste. Med vild fantasi og total respektløshed åbner Apple for et forfatterskab, mange har glemt. Vær klar til poesi, fantasi og forelskelse.

Emily Dickinson, der blev født i 1830, skrev drømmende og længselsfult om kærlighed. Dickinson blev aldrig selv gift. I den sidste del af sit liv forlod hun sjældent sit eget værelse. Umiddelbart ikke et liv, der lægger op til en særlig dramatisk serie. Men så kom »Dickinson«. Foto: Apple Apple

Det er en yndet beskæftigelse at skælde ud på DR, der er vores alle sammens at elske og hade. Så lad mig begynde med noget positivt.

December 2020 var en milepæl i DRs historie. For første gang nogensinde var der nemlig flere danskere inde på DRs streamingtjeneste, DRTV, end der var på den store amerikanske streamingtjeneste Netflix.