Hvem høster flest Robert'er i aften?

I aften uddeles filmbranchens pris, Robert. »Jagten« og »Kvinden i buret« er hver nomineret i hele 14 kategorier. Følg Robert-festen live her på b.dk fra kl. 18.15.

Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Når Robert-prisen i aften løber af stablen i Tivoli Hotel & Congress Center, er Thomas Vinterbergs Oscar-nominerede »Jagten« og »Kvinden i buret« de to film, der er nomineret i flest kategorier.

De to film er nomineret i hele 14 kategorier. Herefter følger »Spies & Glistrup« med 13 nomineringer, »Nordvest« med 11 nomineringer og »Sorg og glæde« med ti nomineringer.

Lars Von Triers »Nymphomaniac« er ikke nomineret i aften. Produktionsselskabet Zentropa har ikke indstillet filmen til nominering. De vil hellere vente til næste år, hvor den lange udgave af filmen har haft premiere.

Robertpriserne i spillefilmsgenren nomineres og vælges af Danmarks Film Akademis medlemmer. Vinderne af kortfilm- og dokumentarfilm-priserne vælges af en jury.

Foruden de 29 kategorier uddeles også en Æres-Robert.

Showet bliver ikke tv-transmitteret, men du kan følge showet her på b.dk, hvor vi vil live-blogge om aftenens forløb fra kl. ca. 18.15.

Disse film er nomineret:

Årets danske spillefilm

  • Jagten
  • Kvinden i buret
  • Nordvest
  • Sorg og glæde
  • Spies & Glistrup

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Antboy
  • MGP Missionen
  • Nordvest
  • Olsen Banden på dybt vand
  • Otto er et Næsehorn

Årets instruktør

  • Michael Noer - Nordvest
  • Mikkel Nørgaard - Kvinden i buret
  • Nicolas Winding Refn - Only God Forgives
  • Nils Malmros - Sorg og glæde
  • Thomas Vinterberg – Jagten

Årets manuskript

  • Nikolaj Arcel – Kvinden i buret
  • Nils Malmros og John Mogensen – Sorg og glæde
  • Rasmus Heisterberg og Michael Noer – Nordvest
  • Simon Pasternak og Christoffer Boe – Spies & Glistrup
  • Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm - Jagten

Årets mandlige hovedrolle

  • Gustav Dyekjær Giese – Nordvest
  • Jakob Cedergren - Sorg og glæde
  • Mads Mikkelsen – Jagten
  • Nikolaj Lie Kaas - Kvinden i buret
  • Pilou Asbæk- Spies & Glistrup

Årets kvindelige hovedrolle

  • Helle Fagralid - Sorg og glæde
  • Kristin Scott Thomas - Only God Forgives
  • Lene Maria Christensen – Nordvest
  • Sofie Gråbøl - I lossens time
  • Sonja Richter - Kvinden i buret

Årets mandlige birolle

  • Fares Fares - Kvinden i buret
  • Nicolas Bro – Sorg og glæde
  • Nicolas Bro – Spies & Glistrup
  • Oscar Dyekjær Giese – Nordvest
  • Thomas Bo Larsen – Jagten

Årets kvindelige birolle

  • Anne Louise Hassing – Jagten
  • Ida Dwinger – Sorg og Glæde
  • Signe Egholm Olsen – I lossens time
  • Susse Wold – Jagten
  • Trine Pallesen – Spies & Glistrup

Årets scenograf

  • Beth Mickle - Only God Forgives
  • Rasmus Thjellesen - Kvinden i buret
  • Thomas Greve - Spies & Glistrup
  • Torben Stig Nielsen – Jagten
  • Trine Padmo Olsen – Nordvest

Årets fotograf

  • Charlotte Bruus Christensen – Jagten
  • Eric Kress - Kvinden i buret
  • Larry Smith - Only God Forgives
  • Magnus Nordenhof Jønck – Nordvest
  • Manuel Alberto Claro - Spies & Glistrup

Årets kostumier

  • Anne-Dorte Fischer - Sorg og glæde
  • Louize Nissen – Antboy
  • Manon Rasmussen – Jagten
  • Manon Rasmussen - Spies & Glistrup
  • Stine Thanning - Kvinden i buret

Årets sminkør

  • Bjørg Serup – Antboy
  • Bjørg Serup – Jagten
  • Kirsten Zäschke - Sorg og glæde
  • Tina Helmark - Kvinden i buret
  • Thomas Foldberg, Morten Jacobsen og Lone Budstrup Knudsen - Spies & Glistrup

Årets klipper

  • Adam Nielsen – Nordvest
  • Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen – Jagten
  • Birgir Møller Jensen - Sorg og glæde
  • Morten Egholm og Martin Schade - Kvinden i buret
  • Peter Brandt - Spies & Glistrup

Årets sounddesigner

  • Hans Møller- Kvinden i buret
  • Kristian Selin Eidnes Andersen - Only God Forgives
  • Kristian Selin Eidnes Andersen og Thomas Jæger – Jagten
  • Morten Green - Spies & Glistrup
  • Rasmus Winther Jensen og Kasper Janus Rasmussen – Nordvest

Årets score

  • Cliff Martinez - Only God Forgives
  • Johan Söderkvist - Kvinden i buret
  • Jonas Struck - Spies & Glistrup
  • Nikolaj Egelund – Jagten
  • Peter Peter – Antboy

Årets visuelle effekter

  • Hummer Høhmark, Rikke Gjerlev Hansen, Thomas Øhlenschlæger og Jeppe Nygaard Christensen – Antboy
  • Ivan Kondrup Jensen, Jeppe Nygaard Christensen og Rikke Hovgaard Jørgensen - Kvinden i buret
  • Jeppe Bingestam og Toke Blicher Møller - Spies & Glistrup
  • Mads Hagbarth Lund, Sune Fogtmann og Jacob Bang Clemmensen - Alle for to
  • Martin Madsen – Skytten

Årets korte fiktion/animation

  • 2 Piger 1 Kage
  • 9 Meter
  • Exit Neverland
  • Goutte D’Or
  • Seksten En Halv Time

Årets lange fiktion/animation

  • En maler
  • Nomansland
  • Spidse albuer, blødende knæ
  • Ud, Spring Over, Ind
  • Weekendfar

Årets korte dokumentarfilm

  • Drengelejren
  • Mamma Är Gud
  • Sne
  • Tal R: The Virgin
  • Velsignet Være Dette Sted

Årets dokumentarfilm

  • Ai WeiWei the Fake Case
  • Drømmen om en Familie
  • Ekspeditionen til Verdens Ende
  • Pine Ridge
  • Sepideh – Drømmen om Stjernerne

Årets korte tv-serie

  • Kødkataloget
  • Pendlerkids II
  • Rytteriet II
  • Sjit Happens
  • Tomgang

Årets danske tv-serie

  • Borgen III
  • Broen II
  • Rita (sæson 2)

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Birgitte Hjort Sørensen – Borgen III
  • Iben Hjejle - Dicte
  • Lisa Dankyi-Appah Thomsen – Pendlerkids II
  • Mille Dinesen – Rita Sæson 2
  • Sofia Helin – Broen II

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund – Rita Sæson 2
  • Igor Svideniouk Egholm - Hemmeligheden
  • Kim Bodnia – Broen II
  • Lars Brygmann - Dicte
  • Søren Malling – Borgen III

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Camilla Bendix – Broen II
  • Lene Maria Christensen - Dicte
  • Lise Baastrup – Rita Sæson 2
  • Rikke Louise Andersson - Kødkataloget
  • Tina Gylling Mortensen - Tomgang

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Christian Tafdrup – Borgen III
  • Dar Salim ­- Dicte
  • Lars Ranthe ­- Dicte
  • Rune Klan - Tomgang
  • Tommy Kenter – Rita Sæson 2

Årets amerikanske film

  • Captain Phillips
  • Before Midnight
  • Django Unchained
  • Gravity
  • Silver Linings Playbook

Årets ikke-amerikanske film

  • Adèles Liv
  • Den Store Skønhed
  • Philomena
  • Rush
  • Smagen af Rust og Ben

YouSee Publikumsprisen

  • Alle For To
  • Antboy
  • Det Grå Guld
  • I Lossens Time
  • Jagten
  • Kvinden i Buret
  • MGP Missionen
  • Min Søsters Børn i Afrika
  • Nordvest
  • Olsen Banden på dybt vand
  • Only God Forgives
  • Otto er et Næsehorn
  • Skytten
  • Sorg og Glæde
  • Spies & Glistrup
  • Tarok