Hun bestemmer, hvad der bliver historien om corona. En bestemt genstand skal ikke med

En hel dags forbrug af engangshandsker fra et testcenter, en vejrtrækningsmaskine, der skulle have været i Italien, og nodeark fra en vis fællessanger. Bogen om covid-19 har stadig mange uskrevne sider. Alligevel udstilles centrale genstande fra det forgangne år lige om lidt på museum.

Sundhedsminister Magnus Heunickes graf var det første objekt, Medicinsk Museion besluttede sig for at erhverve til udstillingen. Museet ringede til ministeriet efter det allerførste pressemøde og har »så brugt et år på forsigtigt at massere os frem til at få grafen. Den blev et vigtigt symbol på nedlukningen,« lyder det fra museet. Julie W. Tovgaard/Ritzau Scanpix

Kan du huske, dengang Danmark lukkede ned? Dengang vi alle sammen skulle gå med mundbind, når vi skulle med bussen eller i supermarkedet for at købe toiletpapir?

Det kan de fleste formentlig.