Gitte Naur er dybt skuffet over sit berømte idol: »Jeg forstår ikke, at jeg skulle behandles på den måde«

Psykoterapeut Gitte Naur var elev på Jytte Vikkelsøes efteruddannelse, men står rystet og mange penge fattigere tilbage. Nu er hun blandt de kvinder, der skarpt kritiserer den kendte kærlighedsguru.

Gitte Naur var begejstret, da hun i sin tid læste Jytte Vikkelsøes bog. Det var årsagen til, at hun meldte sig til Jytte Vikkelsøes efteruddannelse. Niels Ahlmann Olesen/Berlingske

Gitte Naur syntes, at Jytte Vikkelsøe var en rockstjerne.

Hun var velsagtens fan af kvinden, som i dag har status af kærlighedsguru efter at have skrevet bestselleren »Derfor forelsker du dig aldrig i den forkerte«.

En bog, som også blev Gitte Naurs indgang til Jytte Vikkelsøe.

»Jeg tænkte »Yes«, da jeg læste den. Her var noget, som kunne forklare, hvorfor nogle par endte i den samme konflikt igen og igen. Jeg var vild med den bog, og det er jeg stadig. Det var en stor ahaoplevelse for mig at læse den,« siger Gitte Naur.

Gitte Naur mener ikke, at Jytte Vikkelsøe lever op til sine egne idealer.  Niels Ahlmann Olesen/Berlingske


Hun, som er uddannet psykoterapeut og i øvrigt har en fortid som sanger i Tøsedrengene og Venter på far og var den første sanger i News, var derfor heller ikke sen til at melde sig, da Jytte Vikkelsøe lancerede en efteruddannelse i sin nu berømte metode.