Fredag aften vendte Jomfru Maria hjem til Notre-Dame. Nu er katedralen snart klar til at åbne igen

Notre-Dame i Paris genåbner 7. december efter en fem år lang genopbygning. 

Efter den katastrofale brand for fem år siden er Notre-Dame i Paris ganske snart klar til at åbne igen.

Det er der nok mange, som er glade for, men af dem er nok også præsident Emmanuel Macron, som kort efter branden lovede, at den ville genåbne inden for fem år. 

Katedralen slår nemlig dørene op igen den 7. december ved en ceremoni, der bliver udsendt til hele verden. Det skriver The New York Times

Efter åbningen følger en række messer, koncerter og andre begivenheder i katedralen.

Genopbygningen er blevet finansieret med over seks milliarder kroner (843 millioner euro) fra over 300.000 private donorer. Hovedparten er brugt, men der resterer endnu en milliard kroner, der skal bruges til at fortsætte arbejdet på katedralens ydre, skriver avisen.

Det arbejde vil tage yderligere tre år. 

Jomfru Maria er tilbage

Fredag aften blev der afholdt en større ceremoni foran kirken, hvor en statue af Jomfru Maria fra 1300-tallet blev returneret til Notre-Dame. 

Man fandt statuen intakt under murbrokker efter branden, hvilket blandt andre australske ABC kalder for »mirakuløst«.

Statuen af Jomfru Maria overlevede på mirakuløs vis branden i Notre-Dame i 2019. Teresa Suarez/EPA/Ritzau Scanpix

Returneringen af statuen blev markeret med et fakkeloptog fra Saint-Germain-l'Auxerrois-kirken lige bag Louvre, langs Seinen og hen til Notre-Dame. 

Foran Notre-Dame holdt ærkebiskop Laurent Ulrich en tale, og han velsignede siden statuen.

»Jomfruen står, selvom hun er fyldt med smerte. Vi har lige ledsaget hendes vandring, hendes tilbagevenden, ved at bede med rosenkransen og for de glædelige mysterier. Vi er fortsat glade for alt det, der skete efter denne brand. Vi er fortsat glade for alt det, vi har oplevet omkring denne katedral i fem år,« sagde han. 

Byggeriet af Notre-Dame blev påbegyndt i 1163, og den stod færdig i 1260. Den blev dog ændret i de følgende århundreder. 

Den har blandt meget andet dannet ramme om Napoleons kroning og en række begravelser af franske præsidenter. 

Når Notre-Dame genåbner, forventer man 14-15 millioner besøgende om året. 

Inden kirken brændte, var den en af verdens mest besøgte attraktioner.