Eksperter: Der findes to typer af krænkere – og kun den ene af dem er ude på at kontrollere andre

Sexistisk, krænkende adfærd er ofte indlejret i en kultur, der opfatter og blåstempler adfærden som legitim, siger psykologer og antropologer. Dertil kommer de rene psykopater, der hævder deres ret til sex med kvinder.

»De fleste vil have oplevet i nattelivet og på festivaler, at der findes mandefællesskaber, hvor overskridende adfærd er en decideret del af den sociale bonding i gruppen,« siger kønsforsker Kenneth Reinicke, der har skrevet bogen »Mænd der krænker kvinder«. Tobias Kobborg

Han rager på sine kolleger, chikanerer praktikanter og fyrer den af til julefrokosterne. Men hvem er han egentlig, denne krænker, som alle taler om netop nu?

Hvem er de – primært – mænd som i årevis har fået lov til at dominere miljøer på blandt andet Ekstra Bladet og TV 2?