Danskerne bruger millioner af timer på at lytte til erotiske lydfortællinger 

Erotiske lydbøger og podcasts begynder at fylde godt i lydbogsuniverset. Hos Podimo oplever man en »betydelig efterspørgsel« på mere. Erotikken appellerer særligt til kvinder, mener forfatter Elisa Lykke, der ser en genfødsel af »husmoderpornoen« anno 2024. 

Filmen »Fifty Shades of Grey« tog verden med storm, da den fik premiere i 2015, og blev vist for fyldte biografsale verden over. Nu er det erotik i lydform, der hitter.  Mark Ralston/AFP/Ritzau Scanpix

»Der er ikke noget som den friske luft i bjergene … vinden som kæler med brystet, vandet som rører ved kønnet.«

Selvom titlen »Sommer i kajak« ikke just er dækkende, får man med denne præsentation og det tilhørende billede af en afklædt kvinde en fornemmelse af, at der er tale om erotisk indhold.