Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Verden har mistet en af dens største skuespillere.
Sådan lyder vurderingen fra to af BTs anmeldere, Niels Lind og Søren Høy, efter den folkekære skuespiller Robin Williams mandag blev fundet død i sit hjem 63 år gammel.
Den oscar-vindende skuespiller er især kendt fra film som 'Døde Poeters Klub', 'Good Will Hunting', 'Good Morning, 'Vietnam' og 'Mrs. Doubtfire'.
Robin Williams genialitet lå i hans evne til som komiker både at favne den gamle og den nye verden, fortæller Niels Lind.
- I en tid før standup-komikerne overtog film- og tv-scenen, blev
Williams berømt på sin fænomenale sans for improvisationer. Han kunne
træde ind i en karakter og løfte den rablende langt ud, mens han stadig
spillede op mod sine omgivelser og op til sine medspillere. Han var
lynende intelligent som komiker og i stand til at tænke imponerende
hurtigt i situationen, men han var altid kollektiv og inddragende. Også
fordi han først og fremmest var en god skuespiller, fortæller Niels
Lind.
- Det var i rollerne han glimrede. I kostumerne. Lige fra
filmgennembruddet som Skipper Skræk i Robert Altmans 'Popeye', over
radioværten over dem alle i 'Good Morning Vietnam' og til 'Mrs.
Doubtfire', der viste både hvor manisk og hvor præcis WIlliams kunne
være. Hans charme var, selv i lejlighedsvis og altid bevidst overspil
umiskendelig, og kombinationen af denne mani, præcision, publikumstække
og hurtighed gav ham en unik gennemslagskraft, forklarer Niels Lind.
Han
vil blive stående som en enestående skuespiller, der formåede at lægge
komikken til side og overraske sit publikum med seriøse roller i moderne
klassikere som 'Fisher King', 'Døde poeters klub', 'Verden ifølge
Garp', og ikke mindst 'Good Will Hunting', understreger Niels Lind.
Søren Høy fremhæver også Robin Williams film: 'Verden ifølge Garp'; 'Insomnia'; 'Cadillac Man' og 'The Birdcage'.
- En serie af film, der er båret af Williams. Film der vil huskes for hans sprælske indlevelse, hans tydelige evne til forvandling, gøglerier og seriøse klovnerier.
- Jeg har mødt Williams en enkelt gang. I 1999 i London i forbindelse med 'Patch Adams'.Han var helt ustyrlig. Skiftede stemmeføring, accent, tone, dialekt, udtryk for hvert svar.
- Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Tydeligvis hans måde at komme gennem de ulidelige interview, der altid handler om det samme og kun har til formål, at sælge filmen. Han vidste, ligesom alle os andre, at den film ikke var portalen til endnu en Oscar, mildt sagt. Hans reaktion var at give den fuld gas og gøre interviewet til en kæmpe oplevelse.
- De senere år fremstod han som en voksfigur. Pumpet op på anti-depressiver og tydeligt mærket af det offentligt kendte misbrug. Hans selvmord er et af de forklarlige i en branche, hvor den slags sker med jævne mellemrum. Han var hærget af sit eget indre, hvor der tydeligvis forgik alt alt for meget.
'Vi har alle 1000 figurer inden i os', fortalte Robin Williams selv, ifølge Søren Høy.
- Robin Williams valgte at bruge flere af de muligheder, end de fleste af os andre gør.
Her er film-scenerne vi aldrig glemmer: