Dette er et debatindlæg. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.
Ulovlige telefonopkald, skjulte gebyrer og høje acontobeløb: Elmarkedet er blevet Det Vilde Vesten
Selvom liberaliseringen har skabt konkurrence om kunderne, og reguleringen af elmarkedet er omfattende, har man utvivlsomt kunnet tjene penge som elselskab, hvis man ikke har intentioner om at overholde lovgivningen.

Når elmarkedet har udviklet sig til Det Vilde Vesten, skyldes det formentlig nogle særegne træk ved elmarkedet og en helt utilstrækkelig sanktionering af selskaberne.
Eller måske skyldes det snarere selskabernes direktører, som ikke driver lovlig virksomhed, men begår systematiske og særdeles grove lovovertrædelser – til stor skade for de reelle elselskaber og de forbrugere, som bliver snydt.
Del:


