Tilbagetrækningen fra Afghanistan er godt for Vesten

Siden Murens fald har Vestens modstandere lukreret på, at vi har udmattet os selv ved at føre en masse unødvendige krige, vi tilmed har tabt. Nu er vi endelig på vej op af det afghanske kviksand og står bedre rustet til at kæmpe de afgørende kampe.

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

99 procent af dem, der for tiden udtaler sig om begivenhederne i Afghanistan, er liberale, der kun ser tilbagetrækningen på én måde: Som en katastrofe. Barbariet i form af Taleban har vundet over alle de gode kræfter – kvinder uden burka, piger i skoler, plakater med utilslørede kvinder på Kabuls mure, frisindets og tolerancens spæde kim.