Læge: Sygehusvæsenet er nærmest blevet et uegnet opholdssted

I 17 år har regionerne haft ansvaret for almen praksis. I den tid er antallet af praktiserende læger faldet, og al vækst er blevet koncentreret på sygehusene. Det er et problem.

Mens regionerne har skabt vækst i hospitalssektoren, så har de forsømt at sikre lægedækning i alle egne af landet og understøtte almen praksis i de områder, hvor der er en overvægt af ældre, multisyge og borgere med psykiske lidelser. Det skriver kronikøren. Her er det Glostrup Hospitals intensivafdeling. Niels Ahlmann Olesen

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

I mine snart 25 år som praktiserende læge, hvor jeg har opbygget et nært kendskab til en stor del af mine patienter – ofte henover tre generationer, har jeg oplevet udviklingen af det danske sundhedsvæsen: Først og fremmest som et voksende antal komplekse patientforløb, som jeg i tiltagende grad bruger tid på. Det er godt for mine patienter. Men også tiltagende komplekse og snærende rammer for mit arbejde. Det ikke godt for nogen.