Kunstig intelligens kan gøre os rigere – men udfordrer vores værdier

Hvis ikke vi beskytter humanismen og vores grundlæggende rettigheder, risikerer vi, at teknologiske fremskridt, som digitaliseringen kan give os, gør os fattigere og ikke rigere.

»Et eksempel, på hvor galt det kan gå, hvis man ikke har menneskerettighederne i fokus ved anvendelsen af kunstig intelligens, er det nye kinesiske social credit system. Her overvåger staten gennem digital teknologi borgerne og pointsætter deres adfærd gennem algoritmer.« ANTHONY WALLACE

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Den digitale udvikling, som vores samfund gennemgår i disse år, rummer mange fordele, der gør os rigere og vores tilværelse mere behagelig. Det skal vi være glade for. Men for at drage fuld nytte af denne udvikling, er det væsentligt at være opmærksom på nogle af de udfordringer af etisk og juridisk karakter, som disse nye teknologier indebærer. Heri ligger der også en mulighed. Ved at dataloger og jurister arbejder sammen, kan Danmark blive foregangsland, når det gælder udvikling af digital teknologi og kunstig intelligens, som er etisk og juridisk bæredygtig. På denne måde kan Danmark blive verdensførende inden for borgervenlig og samfundsansvarlig digital teknologi.