Juraprofessor: Danmark kan sagtens opsige Den Europæiske Menneskerettighedskonvention uden at krænke vore forpligtelser over for Europarådet

Danmark kan uden at bryde nogen internationale pligter træde ud af Den Europæiske Menneskerettighedskonvention for straks derefter at tiltræde i den med forbehold på de særlige områder, hvor domstolens aktivistiske fortolkninger kolliderer med dansk politik.

Den Europæiske Menneskerettighedskonvention har som følge af domstolens aktivisme fået et indhold, som ingen kunne have forudset i 1953, da vi ratificerede konventionen, skriver Mads Bryde Andersen. Foto: Frederick Florin/AFP/Ritzau Scanpix

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Det har i årevis været genstand for debat, hvad man politisk skal stille op med, at Den Europæiske Menneskerettighedskonvention (EMRK) – på grund af Strasbourg-domstolenes fortolkninger af den – står i vejen for at udvise kriminelle udlændinge fra Danmark.