Geeti Amiri: Kære veluddannede, nydanske kvinder – I svigter jeres ressourcesvage medsøstre

Det er ikke politikernes ansvar kun at kæmpe for og skabe ligestilling i minoritetsmiljøerne. Det er også, og i endnu højere grad, de ressourcestærke minoritetskvinders opgave. Den opgave svigter mange af dem, skriver Geeti Amiri, i anledning af Kvindernes Internationale kampdag søndag.

»Det er på tide at udstille de usolidariske, veluddannede minoritetskvinder. For det er ganske enkelt ikke kvindesagen i et land som Danmark værdigt,« skriver Geeti Amiri. Anne Bæk

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Engang var nydanske kvinder i min verden – godt beskyttet af en solid osteklokke – langt fra at være undertrykte ørkenprinsesser, gemt væk bag importerede velourgardiner og uden selvbestemmelse over eget liv. Tværtimod.