Dronningens lixtal styrtdykker

Og Dronningen benytter sig af en gennemsnitlig sætningslængde på 13 ord. »Det er et ret lavt tal, som også ville kunne findes i en bog for lidt større børn,« skriver kronikøren i denne sproganalyse.

»Ved at skabe nye sproglige billeder, at skabe sin egen form for lettilgængeligt talesprog med en kombination af korte sætninger og komplicerede ord samt at jonglere med de personlige pronominer opstod der atter en gang en smuk og personligt præget nytårstale,« skriver kronikøren om Dronning Margrethes nytårstale, holdt 31. december 2022 på Amalienborg. Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

2,2 millioner danskere så i år Dronning Margrethes nytårstale på DR1 og TV2’s kanaler. De er næppe blevet skuffede, for talen var interessant, og Dronningen brillerede igen med sin sproglige opfindsomhed.