Yaqoub Ali: Medier frygter en shitstorm fra den propalæstinensiske fløj. Derfor er det nemmere at tage deres side

Man tør ikke at lægge sig ud med nogen, der føler sig berettigede til at behandle andre, de ikke bryder sig om, som de har lyst. Medierne skal kritisere denne adfærd, ikke hjælpe med at normalisere den og fungere som talerør for den, skriver Yaqoub Ali.

»Når man inviterer Abdol-Hamids parti og holder Confino udenfor, så viser det, at selv medierne kan være påvirkede,« skriver Yaqoub Ali. Nicoline Kjems-Krognos

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Sidste år lavede jeg en kort video for Netavisen Pio som led i en kampagne om antisemitisme. Her talte jeg om, hvordan den propalæstinensiske fløj føler et momentum – et momentum, hvor de mener, de har magten og muligheden for at agere uhensigtsmæssigt over for dem, de er uenige med.