Tysk hører med til almen dannelse

Når mange danskeres kendskab til tysk sprog er så ringe, sætter det os simpelthen uden for indflydelse.

»Vi må stille krav til hinanden om, at viden om tysk sprog, samfundsforhold og kultur igen bliver en del af det, man i bred forstand kalder almen dannelse. Det må begynde med sproget. Der er i den grad brug for en tysksproglig genoprustning i Danmark,« skriver Peter Nedergaard. Pool / Reuters / Ritzau Scanpix

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Kendskabet til tysk sprog er efterhånden begrænset i mange kredse i Danmark. Undervisningen i tysk sprog lider på alle niveauer fra folkeskolen, over gymnasiet og til universitetet. I et af de seneste numre af fagbladet Folkeskolen udtalte en lærer, at man burde tage konsekvensen heraf og helt afskaffe tyskundervisningen i folkeskolen.