Dette er et debatindlæg. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.
Sørine Gotfredsen har set »Højskolen« på TV 2: Den dannede samtale er i forfald
At se »Højskolen« er som at overvære en mislykket teaterforestilling, hvor skuespillerne fra første færd føler sig fejlanbragt i deres roller, mener Sørine Gotfredsen.

Der er blevet talt en del om TV 2s seneste opfindelse »Højskolen«. I denne programserie følger man gennem fire afsnit landets 12 partiledere, mens de i et døgn er samlet på Ryslinge Højskole og skal føre samtaler, lave mad, gå ture og forsøge på nogenlunde naturlig vis at befinde sig i hinandens selskab.
I modsætning til de klassiske reality-skikkelser i moderne tv-industri har disse mennesker intet særligt ønske om at sætte sig selv på spil, og det er som at overvære en mislykket teaterforestilling, hvor skuespillerne fra første færd føler sig fejlanbragt i deres roller.
Del:



