Socialdemokraterne manipulerer med danmarkshistorien

Er den flinke Henrik Dam Kristensen virkelig en forklædt totalitarist, der vil rense historien for ikke-socialdemokratiske elementer? Måske, bevidst eller ubevidst er det i hvert fald det, der sker, skriver Nikolaj Bøgh.

Borgerlige forstår godt, at historien er krøllet og kroget, og at man må give plads til andre stemmer end ens egen. Socialdemokrater ser derimod partiets dominans over samfundsudviklingen som historiens naturlige endemål, mener Nikolaj Bøgh. Søren Bidstrup

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Indtil for kort tid tiden kunne man i det smukke samtaleværelse på Christiansborg se en lang række portrætter af de danske statsministre fra 1848 til 1929 (med undtagelse af Thorvald Staunings første statsministerperiode fra 1924-26). Det er slut nu. Statsministerportrætterne er taget ned, og Folketingets Oplysning har oplyst mig om, at der er ingen aktuelle planer om at hænge dem op igen. Hverken i Samtaleværelset eller andre steder.