Regeringen spiller hasard med børnenes fremtid

Regeringen viste med ghettopakken, at den ikke er bange for at lovgive fra centralt hold om rammerne for børns opvækst, så hvorfor skræmmer minimumsnormeringer?

Halime Oguz forstår forældrenes bekymringer: »Man har brug for at vide, at børnene får den nødvendige omsorg og oplever nærværende voksne. Kort sagt: At børnene bliver passet på og stimuleret på en måde, der ikke er meget anderledes end hvis det var forældrene selv, som havde taget sig af dem.« Morten Germund

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Lørdag 6. april var der over hele landet demonstrationer for minimumsnormeringer i landets daginstitutioner, altså et loft over, hvor mange børn der skal være per voksen. Otte ud af ti pædagoger oplever nemlig, at der ikke er tid nok til det enkelte barn, og det skyldes ifølge pædagogerne dels manglende vikarbistand og dels utilstrækkelige normeringer.