Reformer er nødvendige både i gode og dårligere tider

Som et lille land og et land, der er dybt afhængigt af omverdenen, skal vi altid være fem skridt foran og virkelig være toptunet. Det skal gøres med reformer.

»En særlig udfordring bliver at sikre tilstrækkeligt med talenter, der har de rette it- og ingeniørkompetencer. Skal det lykkes, kommer vi ikke udenom, at flere kvinder skal vælge de tekniske uddannelser,« skriver Berit Toft Fihl. På billedet: IT-universitetet inviterer unge kvinder på programmeringsworkshop. Mads Joakim Rimer Rasmussen

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Vi skylder modige politikere i Folketinget stor tak for, at vi danskere generelt har oplevet økonomisk fremgang de senere år. De har gennemført en række grundlæggende fremtidssikrende reformer (f.eks. ændringer af efterlønsordningen og forhøjet pensionsalder), som har været helt afgørende for, at vi som land har været godt rustet til at kunne udnytte de gode konjunkturer.