Overflod af penge skaber boligprisbobler

Koncentrationen af kreditgivningen i handel med ejendomme i storbyerne, hvor pladsen er knap, fører naturligvis til prisstigninger, spekulation og kortsigtet boligmangel.

»Stort set alle penge, som pumpes ind i økonomien, går ind i ejendomsmarkedet. Hvorfor det også er der, at man kan observere en sammenhæng mellem udviklingen i pengemængden og priserne,« skriver Rasmus Hougaard Nielsen. Sisse Stroyer

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

En af de ældste ideer inden for samfundsøkonomi er teorien om, at ændringer i samfundets samlede pengemængde på lang sigt medfører proportionale ændringer i det generelle prisniveau.