Også i Danmark er der mennesker, der ikke tør kalde sig ateister – er statsministeren en af dem?

Baseret på en udtalelse fra statsministeren ved hun selv ikke, hvad det betyder at være ateist, eller også ved hun det, men tør ikke stå ved, at hun er det.

»Det sætter vores arbejde som religionskritikere her i Danmark i perspektiv. Og det gør det lysende klart for os, at vi skal kæmpe for ordet og begrebet 'ateist'. Vi skal med stolthed og åbenhed kalde os for 'ateister'. Fordi vi kan. Fordi alt for mange ikke kan,« skriver Anders Stjernholm. Mads Claus Rasmussen

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

I disse dage dør mennesker i Iran blandt andet for retten til at kalde sig ateist. Salman Rushdie blev angrebet på scenen i New York blandt andet fordi, han er frafalden muslim – en ateist, der endda har formastet sig til at skrive »De sataniske vers«.