Nøddeknækkeren skal fortsat være dansk

En kokosnød, tre hasselnøder, en valnød. Og en nøddeknækker. Aktionen starter kl. 8.37. Præcis. Man kan næsten se Bennys begejstring og Kjelds bekymring for sig, når Egon Olsen efter endnu en løsladelse præsenterer intet mindre end en genial plan. En plan, der skal blokere for, at den store bagmand med de fine forbindelser og hele EU-apparatet i ryggen tvinger Danmark til at indføre en lovbestemt mindsteløn.

»Med forsøgene på at få sat mindsteløn på den europæiske dagsorden leger den europæiske elite og EU-apparatet igen med ilden. 22 medlemslande har i forvejen en lovgivet nedre tærskel for lønnens størrelse. Seks lande inklusiv Danmark har ikke. Men løn skal ikke være et EU-anliggende,« skriver Dennis Kristensen. FREDERICK FLORIN

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

En mindsteløn, der betyder, at arbejdsmarkedets parter ikke længere selv knækker nødderne, som DA og LO garanterede fortsat at knække i fælles annoncer op til den danske folkeafstemning i 1972 om tilslutning til Fællesmarkedet.