Mogens Lykketoft bruger forkerte tal om ulighed

Ikke nok med at Mogens Lykketoft spreder falske nyheder, så kommer han også med dårlige råd og ødelægger den troværdighed, han opbyggede i sin periode som finansminister.

»Verden er blevet et meget bedre sted de seneste årtier, når det kommer til fattigdom og velstand,« skriver Mads Lundby Hansen og går i rette med tidligere finansminister Mogens Lykketoft, der for nylig i Berlingske skrev om den globale ulighed. Søren Bidstrup

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Mogens Lykketoft skriver i Berlingske, at den globale ulighed er steget de fire seneste årtier. Det er decideret forkert. Og det er ærgerligt for den offentlige debat, at en tidligere finansminister og økonom på den måde spreder falske nyheder.