Messerschmidts reaktionære skolepolitik har næppe klangbund hos vælgerne

Tager man et kik i Messerschmidts politiske værktøjskasse, må man forstå, at islam skal bekæmpes med tvungen kristendomsundervisning og salmesang i skolerne. Spørgsmålet er, om denne vision har nogen politisk klangbund i vælgerhavet.

»I virkeligheden handler de fleste af Messerschmidts forslag heller ikke om at udbrede kendskabet af kristendommen. De handler selvfølgelig næsten udelukkende om at genere muslimers muligheder for at udøve deres religion,« skriver Jarl Cordua. Morten Messerschmidt fotograferet på Bakkens Hvile. Mathias Svold

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Krisen har længe kradset i Dansk Folkeparti, og presset på Kristian Thulesen Dahl for at få sat fut i meningsmålingerne har fået Morten Messerschmidt på banen med det, der ligner en åben kritik af kursen i den såkaldte værdipolitik.