Jeg er desværre nødt til at udtrykke min allerstørste bekymring over identitetspolitiske typer som Nikolaj Bøgh

Hvad jeg ikke tror, at lobbyisten Bøgh nogensinde har tænkt på, er dog, at han selv er repræsentant for den lille, men dog ekstremistiske identitetspolitik, han så kraftigt opponerer imod, skriver Anne Kirstine Cramon.

Anne Kirstine Cramon. Mathias Svold

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Den konservative lobbyist Nikolaj Bøgh skriver i et modsvar til min seneste klumme, at han – modsat mig – har sat sig ind i identitetspolitik. De eneste eksempler på den vidtgående identitetspolitik, som Bøgh evner at fremvise, er dog enlige debatsvaler, der ikke på nogen måde er repræsentative, men som er i samme kategori som Tinka-nissehuer, dyrekort og deslige. Forholdsvis smalle og som ikke vedrører ret mange end de involverede.