Dette er et debatindlæg. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.
Islamiske kønsnormer vinder frem i foreningslivet. Det bør tages alvorligt
Et stort flertal i Europa-Parlamentet kræver nu en samlet EU-strategi til bekæmpelse af islamisters forsøg på at undergrave Europas offentlige institutioner og civilsamfund. Danmark har et stærkt civilsamfund, men det står svagt over for islamiske kønsnormer.

En stor del af min barndom og ungdom gik med at bære rafter, kløve brænde, gå på hike og overnatte i telt og på hølofter. Jeg var nemlig pigespejder.
Af og til mødtes vi med en venskabstrop af drenge til gensidig fornøjelse. I hvert fald kom der med tiden fem børn ud af det venskab, som blev til kærlighed og partnerskab.
Del:


