Hvis Demokraterne for alvor skal give Trump modstand, så kræver det flere ting. Dels at de har en politik, der ikke frastøder vælgerne

Donald Trumps popularitet er efter kaotiske første 100 dage synligt faldende, men Demokraterne marginaliserer sig selv og formår ikke at repræsentere et modspil, der kan samle almindelige amerikanere.

»Allerede inden hun blev præsidentkandidat var Harris ikke specielt populær i partiet, fordi hun – udover manglende erfaring – på en og samme tid blev opfattet som værende meget til venstre i partiet og samtidigt meget opportunistisk villig til at mene hvad som helst.« Jim Lo Scalzo/EPA/Ritzau Scanpix

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Det er et velkendt råd i politik, at man aldrig skal stoppe ens modstander, når denne er i fuld sving med at begå politisk selvmord.