Hvad nu, blå blok?

Tiden, hvor man kan følge Anders Fogh Rasmussens opskrift og vinde valg på at være bedre socialdemokrater end socialdemokraterne, ser ud til at være slut. Og det er måske meget godt.

Mikkel Andersson skriver om en mulig timeout til blå blok: »Vil Socialdemokratiet på nogle punkter føre en mere økonomisk uansvarlig polik end blå blok? Utvivlsomt, men selvom det er trist, må man spørge sig selv om, hvorvidt det er en pris, som det er rimeligt at betale for, at partierne i blå blok kan gøre et forsøg på at finde sig selv.« Liselotte Sabroe

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Nu skal man nødig lave en omvendt Uffe Ellemann-Jensen og erklære nederlaget for sikkert før tid. Men meget lidt tyder på, at det borgerlige Danmark kan gå sejrrigt ud af den kommende valgkamp.