Hård kritik fra økonom: Berlingske behandler Thomas Borgen, som var han en serierovmorder – »det er helt uden for alle rimelige proportioner«

Kunne Berlingske finde på mere aktuelle sager at skrive om end sager, der dels er foregået for 12-15 år siden og dels har rødder i Rusland og andre østlige lande, hvor korruption og svindel med statspenge hører til naturens orden.

»Det letter en diskussion, at man ved, hvad man taler om. Det har Berlingske på intet tidspunkt forsøgt,« skriver Steffen E. Andersen. På billedet Thomas Borgen. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Mandag 17. marts var for mig en god dag i mit forhold til Berlingske. Det var første dag stort set i en hel uge, hvor Berlingske ikke svingede krabasken over Thomas Borgen i helsides eller dobbeltsidede artikler.