Derfor skriver Berlingske om FE-chefens sexliv

En rød tråd i hele FE-sagen har været den voldsomhed, hvormed der er blevet reageret over for FE-chef Lars Findsen. Derfor er det vigtigt for offentligheden at forstå helt konkret, hvor vidt PET-chef Finn Borch Andersen gik, da han afslørede detaljer om Lars Findsens seksuelle præferencer ved politiske briefinger i sagen.

»Uagtet om Lars Findsen har gjort noget galt eller ej, er det svært ikke at få tanken, at dette er en sag, der er løbet myndighederne – og dermed også de politisk ansvarlige, nemlig regeringen – af hænde,« skriver Tom Jensen. Mads Joakim Rimer Rasmussen

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Som udgangspunkt vedkommer selv de mest kendte personers privatliv, herunder deres seksuelle præferencer, ikke offentligheden.