Ane Cortzen har opdaget en makaber skulptur i Kongens Have: »Coronaen har skærpet mine sanser«

Under coronakrisen har arkitekt og TV-vært, Ane Cortzen gået København tynd. På en bestemt gåtur i Kongens Have lagde hun mærke til en løveskulptur, som hun aldrig har set før.

»Helt nede i bunden af den ene allé, tæt op ad Gothersgade og Rosenborg, ligger en spøjs, lille lund omgivet af to store, bueformede kæmpehøje takshække. I midten står en skulptur af en løve i fuld gang med at fortære en hest,« skriver Ane Cortzen. Privatfoto

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

»Intet er så galt, at det er ikke er godt for noget« er efterhånden et temmelig tyndslidt udtryk, men meningen er jo god nok. Man kan altid finde noget positivt – en lille diamant i mudderpølen – hvis man kigger godt efter. Og det gælder i den grad under den efterhånden endeløse coronanedlukning.