Psykiater: Der bliver stillet alt for mange psykiatriske diagnoser – og det gavner hverken den enkelte eller samfundet

Flere og flere børn og unge får en diagnose, og diagnoser leder til mere behandling – og dermed til mere behandling med psykofarmaka. Men hverken børn eller voksne har gavn af en diagnose, med mindre det er strengt nødvendigt.

»Hverken børn eller voksne har gavn af en diagnose, med mindre det er strengt nødvendigt,« mener psykiater Else Marie Schelin. Modelfoto: Mads Claus Rasmussen

Berlingske bragte 25. maj en artikel om den voldsomme stigning i diagnoser til børn og unge på hele 37 pct. på fem år, og DR har for nylig sendt tre gode udsendelser om emnet.

Jeg er voksenpsykiater med praksis i Roskilde siden 2002. Problemer har der altid været nok af. For ung som for knap så ung. Spørgsmålet er, hvordan problemerne gribes an.